Wykrywanie i śledzenie z użyciem radarów

by Mode Rowany

wojskowy zestaw radarowy

Popularną koncepcję wykrywania obiektów za pomocą radarów można zobaczyć w setkach filmów – grupa poważnie wyglądających kontrolerów uważnie przygląda się okrągłemu ekranowi w zaciemnionym pokoju. Mogą to być cywile lub żołnierze, ale większość z nas dobrze kojarzy szeroki ekran odczytów radaru.

Radar stał się niezbędnym narzędziem w technologiach lotniczych, morskich, a nawet lądowych. Koncepcja radaru jest bardzo prosta, a sama nazwa – RADAR – jest skrótem od Radio Detection and Ranging. Fale radiowe są emitowane ze źródła, a gdy napotykają obiekt, część energii jest odbijana i zbierana przez odbiornik. Za pomocą elementarnych obliczeń matematycznych można określić odległość i zwykle kierunek obiektu.

Koncepcja radaru została po raz pierwszy zaproponowana już w XIX wieku. Jednak pierwsze praktyczne zestawy radarowe zostały wprowadzone w ciemniejszych dniach lat 30. XX wieku do wykrywania nadlatujących samolotów. Pierwsze zestawy były nieporęczne, z ogromnymi antenami i elektroniką opartą na lampach. Jednak stan techniki rozwijał się tak szybko, że w połowie lat 40. zestawy radarowe były na tyle małe i lekkie, że można je było zamontować na pokładach samolotów. Od II wojny światowej technologia radarowa znalazła szerokie zastosowanie.

Jeśli zastanawiasz się jaki antyradar spełnia wymagania współczesnej technologii wykorzystywanej do pomiaru prędkości pojazdów na drogach, to ufaj tylko niezależnym testom i opiniom.

Systemy lotnicze

Najwcześniejsze sukcesy w dziedzinie eksperymentów radarowych przyszły w lotnictwie. Pierwsze praktyczne zastosowanie radaru miało miejsce w południowo-wschodniej Anglii, a wieże systemu Chain Home miały ponad 100 metrów wysokości. W ciągu zaledwie kilku lat odbiorniki radarowe zaczęły przypominać znane dzisiaj odbiorniki w kształcie czaszy.

Wraz z pojawieniem się mikroelektroniki zestawy radarowe stały się lżejsze i bardziej kompaktowe. Teraz prawie wszystkie większe samoloty wykorzystują jakąś formę radaru do śledzenia pogody. Jednak to w samolotach wojskowych radar osiągnął prawdopodobnie najwyższy poziom zaawansowania. Tam, gdzie kiedyś ekran radaru pokazywał niewiele więcej niż rozmyte kształty, nowoczesny radar lotniczy jest w stanie wykryć i zarządzać ogromną przestrzenią powietrzną. Samoloty bojowe wykorzystują radar do wykrywania i atakowania potencjalnych celów, podczas gdy samoloty nadzoru wykorzystują radar do wyszukiwania i klasyfikowania cech powierzchni oraz ruchu lotniczego.

Radar na morzu

Radar odniósł również ogromny sukces na morzu. Statki oferują znacznie większe powierzchnie niż samoloty, a nowoczesne zestawy radarów morskich są wykorzystywane do nawigacji i bezpieczeństwa, a także do nadzoru i kontroli pola walki. Jednak chociaż statki są większe niż samoloty, nadal istnieją obawy dotyczące masy i objętości, które należy uwzględnić podczas projektowania systemów okrętowych.

Aby uzyskać najlepszą wydajność i zrekompensować zakrzywioną powierzchnię Ziemi, większość systemów radarowych jest umieszczona jak najwyżej. Z radarem pokładowym zamontowanym na wysokości 40 metrów nad powierzchnią wody, zbyt ciężki system może być przyczyną niestabilności. Dlatego też, podobnie jak w przypadku ich odpowiedników w powietrzu, ciężar sprzętu ma ogromne znaczenie.

Radar pola bitwy

Radar trafił nawet na konwencjonalne pole bitwy. Ponieważ systemy radarowe stały się mniejsze, praktyczne stało się ich montowanie w pojazdach i zostały one zaadoptowane do wielu ról na polu bitwy.

radar na samochodzie wojskowym

Najnowsza innowacja w systemach obrony punktowej dla pojazdów bojowych jest w stanie wykryć nadlatujące pociski i przechwycić je przed uderzeniem. Szybka reakcja i precyzyjna dokładność tych systemów zależy od najwyższej niezawodności i wysokiej wydajności komponentów użytych do ich budowy.

Systemy obliczeniowe dla sprzętu radarowego

Najnowsze systemy radarowe z układem fazowym opierają się na szybkich systemach obliczeniowych do przetwarzania ogromnej ilości gromadzonych danych. Aby zapewnić obsługę tych najnowszych systemów, przygotowuje się szereg wyspecjalizowanych produktów i programów do zastosowań wojskowych i kosmicznych.

Program wojskowo/kosmiczny zapewnia szereg rozwiązań dla projektantów na tym wymagającym rynku. Od modyfikacji standardowych produktów komercyjnych do kontroli lokalizacji produkcji, oferuje systemy obliczeniowe, które zapewniają wysoką wydajność z kontrolą jakości wymaganą do zastosowań wojskowych.

Ponadto program testów w trudnych warunkach środowiskowych obejmuje standardową gamę systemów obliczeniowych i testuje je daleko poza konwencjonalnymi standardami dotyczącymi trwałości, wibracji, wstrząsów i cykli temperaturowych. W ten sposób klienci mogą być pewni wydajności, jaką może zapewnić taki system.